Sadba húb - Vatovec obrovský
Máte krásnu záhradku a milujete hubárčenie? Oboje môžete spojiť so sadbou vatovca. Ide o naočkované obilie mycéliom Vatovca obrovského. Predpestujte si v interiéri pri bežnej izbovej teplote v kvetináči so smrečkom, borovičkou či tujkou, hubovú kultúru, ktorá dokonalo prerastie koreňovým balom! Tento stromček následne na jar, keď ustúpia mrazy, presadíte do exteriéru na záhradku.
20+ ks na sklade (u vás už 09.12.)
ID: 15483520
Sadba Vatovca obrovského - obilie naočkované mycéliom
Zasaďte si vatovca priamo na vašej záhradke! Prerastený substrát zaistí rýchle rozšírenie do okolia.
Výsadbu možno učiniť kedykoľvek, mimo obdobia mrazov a prízemných mrazíkov. Aplikácia sa robí na jedno miesto a odtiaľ sa potom rozrastá do okolia. Aplikáciu zvládne podľa priloženého návodu aj úplný laik, nemusíte mať teda obavy.
Sadbu je možné až 4 mesiace uchovať v chladničke pri teplote do 6 °C a potom vysadiť. Biela pleseň nie je na škodu, naopak je dôkazom, že je sadba živá.
Upozorňujeme, že ide o obilie naočkované mycéliom (možná biela pleseň na obilí nie je škodlivá). Sadba obsahuje mycélium vatovca.
Parametre sadby
- gramáž: 10 g (+- 10 %)
- jedná sa o obilie naočkované mycéliom lesných húb
- sadba húb obsahuje: vatovca obrovského
- možná pleseň na obilí nie je škodlivá - naopak, je dôkazom, že je sadba živá
- zaujímavý článok o pestovaní húb doma na záhradke, nájdete TU
- dôrazne neodporúčame používať umelé hnojivá, došlo by k poškodeniu podhubia
- sadba húb je od overeného pestovateľa z ČR
- dodávame vždy čerstvú sadbu
Kedy sa vysádza?
Obdobie vhodné pre výsadbu je všeobecne mimo zimné obdobie, takže od apríla do novembra. Založenú kultúru je potreba udržiavať v čase sucha vlhkú. Podhubie cez zimu v pôde prežíva a postupne sa viac a viac rozrastá do okolia.
Ako vykonať výsadbu?
Výsadbu spravíte tak, že motykou sa nadvihne mačina, ku korienkom sa nasype sadba z jedného balenia a mačinu zatlačíme späť. Miesto vysadenia zalejeme odstátou vodou. Ak vysádzame na viaceré miesta, tak do sponu 1m x 1m. Čím hustejšiu výsadbu zvolíte, tým rýchlejšie sa podhoubie vzájomne spojí a môžete očakávať skoršiu a bohatšiu úrodu.
Ako vybrať stanovisko?
- Vatovec obrovský - rastie na trávnatých plochách a v pŕhľavách - vyžaduje kyslú, dusíkatú pôdu
Táto huba rastie na pastvinách, v záhradách, v sadoch, vo vlhkých humóznych a živinami bohatých pôdach, a často v pŕhľave. Na výsadbu je treba vybrať vhlšie, ale nie však premočené miesto, ktoré často nevysychá a je bohaté na živiny, zvlášť dusík. Je nutné, aby tam bol trávnatý porast, prípadne pŕhľavy, pretože huba k rastu potrebuje korienky týchto rastlín. Holé lesné pôdy nie sú vhodné.
Akým spôsobom sadbu uchovávať?
Po obdržaní zásielky z nášho e-shopu, prosím huby uskladnite ideálne do chladničky a vysaďte do dvoch dní.
Kedy môžem očakávať prvý zber?
Sadba plodí zvyčajne v nasledujúcom roku výsadby, koncom leta až na jeseň, niekedy však i za 2 roky. Záleží na dobe výsadby a výberu stanoviska, prostredia a na počasí. V prvom rade sa musí podhubie uchytiť a prerásť pôdou, čo nejaký čas trvá. Preto neprepadajte skeptizmu, ak sadba nezačne plodiť prvý rok výsadby. Plodnice sa objavia v momente, keď ich najmenej čakáme.
Ako poznám, že je sadba živá?
Naočkované obilie má prirodzenú hnedú farbu s bielym povlakom pripomínajúci páperie či pleseň, môžu sa objaviť aj žlté škvrny, čo nie je na škodu, ale je to signál k neodkladnej výsadbe. Vonia po hubách, až nakvasene. Zelená farba znamená, že je kultúra podhoubia skazená alebo napadnutá plesňou.
Vatovec obrovský |